گیت ورود و خروج

گیت ورود و خروج

    انواع گیتهای ورود و خروج


جهت جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز به مجموعه از موانعی همچون انواع گیت ها (سه شاخه، شیشه‌ای و...) راهبندها، درب های کشویی اتوماتیک و... استفاده می‌گردد.
امروزه با توجه به رشد صنعت و رشد بازار کنترل دسترسی مصرف کنندگان با تنوع بسیاری در انتخاب گیت های کنترل دسترسی مواجه هستند. بر اساس میزان امنیت مورد نیاز، سبک معماری، فضای کاربری، سرعت تردد و افراد مورد تعامل، گیت های مختلفی قابل عرضه هستند.

  • گیت های سه شاخه (turnstile)

گیت های سه شاخه طی سالیان گذشته در کاربرد و طراحی دستخوش تغییرات بسیاری بوده اند. سازمان ها و ادارات مختلف برای ایجاد محیط ایمن جهت کارمندان خود، از راه کارهای امنیتی متفاوتی بهره می برند. یکی از معیارهای مهم در انتخاب این گونه راه کارها ایجاد شرایطی است که طی آن آسایش مراجعین نیز مد نظر گرفته شود.

  • گیت های گردان نیم قد:

گیت های گردان نیم قد دارای سرعت ورود و خروج مناسبی هستند و اغلب در ورودی های عمومی با سطح امنیت پایین نصب می شوند، زیرا فرد متجاوز می تواند با پرش از روی آن وارد محیط حفاظت شده گردد.
گیت های نیم قد امروزه با استفاده از موارد مدرنی همچون شیشه، فولاد ضد زنگ، مرمر و چوب از نمونه های قبلی شکیل تر شده اند. این مدل در ورودی های عمومی که به سطح امنیتی پایینی نیاز دارند قابل استفاده می باشد.

  • گیت های تمام قد امنیتی:

گیت های امنیتی نسبت به نمونه نیم قد از سطح امنیت بالاتری بهره می برد، زیرا دیگر نمی توان از روی آن پرید و یا از زیر آن رد شد. از آنجا که این سیستم نیاز به نظارت انسانی نداشته، با حذف نگهبان باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود، اما از طرف دیگر این سیستم باعث کاهش سرعت تردد شده و از لحاظ زیبایی نیز از ظاهر نامطلوبی برخوردار است. به همین خاطر این سیستم ها اغلب در ورودی هایی که نیاز به سطح امنیت بالایی بوده و ورودی اصلی نمی باشند استفاده می شوند. گیت های گردان تمام قد برخلاف نمونه های نیم قد گزینه های مناسبی جهت محیط های صنعتی و اقتصادی و مخازن بانک ها که نیاز به امنیت بالاتری دارند، می باشند. در چنین ساختمان هایی به صرفه جویی در هزینه ی نگهبان توجه می شود. در این مدل نیز همچون مدل نیم قد تلاش شده است با استفاده از ساختارهای مدرن به زیبایی آن کمک شود.

  • گیت های شیشه ای سریع مترویی:

گیتهای شیشه ای سریع تمام مزایای گیت های گردان نیم قد و نوری را دارا بوده و از ظاهری زیبا و سطح امنیتی بالا برخوردارند. به همیمن خاطر در زمره ی مقبول ترین سیستم های کنترل ورودی قرار گرفته اند. گیت های سریع گزینه های مناسب جهت ورودی های دارای نگهبان جهت افزایش سطح امنیتی می باشند. سرعت تردد، هوشمندی و ظاهر زیبای این نوع از گیت ها مقبولیت بالاتری در بین گیت های کنترل دسترسی برای اجرا احراز نموده است.
گیت های سریع اغلب در دو حالت کار می کنند: در حالت عادی باز و یا در حالت عادی بسته. انتخاب این دو حالت با توجه به شرایط امنیتی مورد نیاز و طراحی ساختمان استفاده می شود. به واسطه ی تمایل مدیران ساختمان جهت داشتن ظاهری زیبا و سطح امنیت بالاتر در ورودی ساختمان ها، بازار گیت های سریع رشد گسترده ای داشته و پیش بینی می شود که در آینده نیز این رشد ادامه پیدا کند. اسپید گیت های قدیمی به واسطه ی عملکرد دو طرفه دارای میزان خطای بالایی بودند، اما در نمونه های جدید این مشکل رفع شده است. ساختار گیت های سریع قدیمی شامل دو اشعه ی مادون قرمز بود که به واسطه ی یک کنترلر، کنترل می شدند. برای تعیین ورود یا خروج از ترتیب قطع شدن اشعه ی اول و دوم استفاده می شود.

  • گیت های نوری:

در این گیت ها بین ستون های ورودی به جای حصارهای فیزیکی از اشعه ی مادون قرمز استفاده می شود. سطح امنیتی این محصول پایین تر از سطح امنیتی گیت های گردان نیم قد می باشد، به همین خاطر قابل استفاده در ورودی های دارای نگهبان است. در شرایطی که هنگام ورود، تخلفی از فرد صورت گیرد، نگهبان باید وارد عمل شود و مساله را بررسی کند. از آنجا که در این سیستم ها حصار فیزیکی حذف شده است، سرعت تردد بسیار بالاتر از نمونه های دیگر است. به صورت میانگین سرعت تردد این مدل ها یک نفر در ثانیه می باشد. به واسطه ی عدم وجود هیچ گونه مرز فیزیکی، افراد هنگام ورود احساس بهتری دارند. این سیستم از لحاظ ظاهری نیز اشکالی در منظره ورودی ساختمان ایجاد نمی کند، به علاوه هزینه نگهداری این سیستم پایین می باشد. به طور کلی گیت های نوری جهت محیط هایی که دارای نگهبان بوده و میزان تردد بالایی دارند و نیازمند سطح امنیت پایین تری می باشند، مناسب هستند.